اخبار و مقالات

ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا

افراد زیادی هستند که کشور ایتالیا را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب می کنند. دلیل این موضوع کیفیت بالای آموزش و البته شهریه مناسب مراکز آموزشی این کشور است. نام دانشگاه ها و مراکز آموزشی ایتالیا همیشه جزو بهترین دانشگاه های جهان دیده می شود و تا به حال حدود سی دانشگاه ایتالیا در بین نهصد دانشگاه برتر دنیا قرار گرفته اند. 
بد نیست بدانید که برخی رشته های خاص از جمله رشته های هنری، موسیقی، معماری، باستان شناسی و علوم اجتماعی در سطح بالایی در دانشگاه های ایتالیا آموزش داده می شوند. اگر شما هم به دنبال اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا هستید و قصد تکمیل اطلاعاتتان در این زمینه را دارید، این مطلب را با دقت مطالعه کنید.

مهم ترین دلایل انتخاب ایتالیا برای ادامه تحصیل:

دلایل متعددی وجود دارد که افراد را ترغیب می کند تا کشور ایتالیا را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- تعداد زیاد دانشگاه های رتبه دار و معتبر در کشور ایتالیا
- امکان تحصیل به هر دو زبان ایتالیایی و انگلیسی
- معتبر بودن مدرک دانشگاه های ایتالیا در سطح بین المللی
- امکان دریافت اقامت ایتالیا بعد از پایان تحصیل
- هموار شدن مسیر یافتن شغل مناسب در اروپا بعد از فارغ التحصیلی
- امکان برخورداری از کمک هزینه تحصیلی و کمک هزینه زندگی
- دریافت ویزای شینگن و امکان سفر به کشورهای شینگن بدون نیاز به ویزا
- نزدیک بودن آب و هوای ایتالیا به آب و هوای ایران

آشنایی با انواع ویزای تحصیلی ایتالیا

 به طور کلی، ویزای تحصیلی ایتالیا شامل دو نوع کوتاه مدت و بلندمدت است که بر اساس مدت اقامت شخص متقاضی، باید یکی از آنها را انتخاب کرد:
- ویزای تحصیلی ایتالیا نوع C: این ویزا در واقع یک ویزای کوتاه مدت است و با دریافت آن اجازه دارید به مدت 3 ماه در ایتالیا اقامت کرده و به تحصیل بپردازید. 
- ویزای تحصیلی ایتالیا نوع D: این ویزا، ویزای بلند مدت بوده و برای اقامت بیشتر از سه ماه صادر می شود. بعد از دریافت این ویزای ایتالیا می توانید آن را به ویزای دانشجویی تغییر دهید و در صورت نیاز مدت طولانی تری در کشور ایتالیا اقامت کرده و به تحصیل بپردازید. 
شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا
بعد از گرفتن پذیرش از دانشگاه مدنظرتان، باید از طریق سفارت و یا کنسولگری ایتالیا نسبت به دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام کنید. با توجه به اینکه درخواست ویزا معمولاً بین 1 تا 3 هفته زمان نیاز دارد، لازم است حداقل 3 ماه پیش از سفر به ایتالیا این کار را انجام دهید تا فرصت کافی برای انجام تمام مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را داشته باشید. 

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

برای گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا باید مدارک شخصی، مالی و فرم ها را آماده کنید. پس از آن مدارک شخصی را در یک فایل، و مدارک مالی را در فایل دیگری قرار داده و آنها را در اپلیکیشن آنلاین مربوطه آپلود کنید.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی ایتالیا به شرح زیر است:
- نامه پذیرش از دانشگاه
- مدارک تحصیلی و لیست نمرات ترجمه شده به زبان ایتالیایی
- ترجمه شناسنامه و دیگر مدارک شناسایی مثل پاسپورت
- فرم تقاضای تکمیل و امضا شده
- عکس جدید در اندازه ۳ در ۴ سانتی متر
- مدرک آزمون زبان
- رزومه
- بیمه مسافرتی
- گواهی تمکن مالی

هزینه تحصیل در ایتالیا

بدون شک یکی از دلایلی که ایرانیان را تشویق می کند تا کشور ایتالیا را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند، پایین بودن هزینه تحصیل در ایتالیا نسبت به برخی دیگر از کشورهای اروپایی است. میزان شهریه دانشگاه در ایتالیا به رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و البته شرایط دانشجو و رزومه او بستگی دارد. 
اما هزینه تحصیل در ایتالیا به طور میانگین حدود 2000 یورو در سال است که در صورت دریافت کمک هزینه تحصیلی این هزینه را می توان تا حدود 500 یورو در سال کاهش داد. شما می توانید این هزینه را در دو قسمت پرداخت کنید. به این صورت که بخش اول شهریه در زمان ثبت نام حضوری از شما گرفته می شود؛ و بخش دوم را موقع شروع ترم جدید که حدود شش ماه بعد است پرداخت خواهید کرد. 

مدرک زبان جهت ویزای تحصیلی ایتالیا

فرقی نمی کند که چه رشته یا دانشگاهی را در ایتالیا انتخاب می کنید، به هرحال باید بدانید که در بیشتر رشته ها و دانشگاه های مقطع کارشناسی ایتالیا امکان تحصیل به زبان انگلیسی هم وجود دارد و آشنا نبودن با زبان ایتالیایی نمی تواند مشکلی برای ادامه تحصیل شما در این کشور ایجاد کند. 
برای تکمیل مدارک از سوی سفارت، لازم است که مدرک زبان معتبر مثل مدرک تافل یا آیلتس را ارائه دهید. نمره لازم آزمون های زبان برای ویزای دانشجویی ایتالیا به این شکل است که برای آزمون آیلتس باید نمره 6 تا 7، و برای آزمون تافل باید نمره 70 تا 80 را کسب کرده باشید. 

آزمون های ورودی دانشگاه های ایتالیا

با اینکه تحصیل در همه دانشگاه های ایتالیا به شرکت در آزمون ورودی نیاز ندارد، اما برای اخذ پذیرش در بعضی از دانشگاه ها باید در آزمون ورودی شرکت کرد. در ادامه عنوان آزمون های ورودی دانشگاه ها بر اساس رشته تحصیلی را برایتان آورده ایم:
- آزمون IMAT: مخصوص رشته های علوم پزشکی و داروسازی
- آزمون Alpha Test: ویژه رشته های پزشکی و علوم انسانی
- آزمون MCAT: ویژه رشته‌های پزشکی
- آزمون LSAT: ویژه رشته های حقوق
- آزمون GMAT: مخصوص سنجش مهارت های فردی و ذهنی
- آزمون SAT: ویژه سنجش مهارت تحلیلی و زبان
- آزمون GRE: ویژه سنجش منطق و توانایی های تحلیلی


مقطع کارشناسی دانشگاه های ایتالیا

با داشتن مدرک دیپلم، می توانید دوره کارشناسی را در دانشگاه های ایتالیا بگذرانید. در مقطع کارشناسی ایتالیا که با عنوان Laurea در این کشور شناخته می شود، معمولاً باید 180 تا 240 واحد درسی را بگذرانید. البته رشته‌ های پزشکی و رشته حقوق دوره‌ های طولانی ‌تری هستند.
علاوه بر آزمون ورودی، برخی از دانشگاه‌ های ایتالیا برای صدور پذیرش مقطع کارشناسی جلسه مصاحبه هم برگزار می‌ کنند که شامل معرفی و توضیح رزومه تحصیلی و همچنین ارائه نمونه کار در برخی رشته ‌‌ها می ‌شود. بنابراین باید گفت که قوانین و شرایط مشخصی برای دریافت پذیرش تحصیلی همه رشته‌ ها و دانشگاه ها وجود ندارد.

مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های ایتالیا

دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های ایتالیا بین یک تا دو سال طول می کشد. ارائه مدرک زبان در زمان اقدام برای دریافت پذیرش الزامی نیست، اما در طول روند دریافت پذیرش باید مدرک زبان با نمره مناسب به دانشگاه مربوطه ارائه شود.

مقطع دکترای دانشگاه های ایتالیا

امکان تحصیل در دوره دکترا به زبان انگلیسی هم وجود دارد. این دوره با توجه به رشته انتخابی، حدود 3 تا 5 سال زمان می برد. مقطع دکترای دانشگاه های ایتالیا شامل رشته های گوناگونی می شود و هزینه تحصیل در آن نسبت به مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد کمتر است. داشتن مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی، مقاله منتشر شده، انگیزه نامه تحصیلی، توصیه نامه و غیره مواردی هستند که شانس شما برای پذیرفته شدن در مقطع دکترای دانشگاه های ایتالیا را افزایش می دهند. 

 

سؤالات متداول درباره ویزای تحصیلی ایتالیا

-آیا حین تحصیل در ایتالیا می توان کار کرد؟

بله، دانشجویان بین المللی در ایتالیا مجاز به کار پاره وقت هستند. شما می توانید حداکثر 20 ساعت در هفته در حین ترم تحصیلی، و تا حداکثر 40 ساعت را در تعطیلات به شکل پاره وقت کار کنید. 

- آیا امکان دریافت اقامت ایتالیا بعد از پایان تحصیل وجود دارد؟

بله، بر اساس قانون اتحادیه اروپا، شش ماه بعد از فارغ التحصیلی می توان مجوز کار گرفت و به دنبال پیدا کردن شغل مناسب بود. بعد از یافتن کار و ثبت قرارداد با کارفرما، می توانید برای تبدیل نوع اقامت اقدام کنید. 

- هزینه زندگی در ایتالیا برای دانشجویان حدوداً چقدر است؟

هزینه زندگی در ایتالیا با توجه به شهری که در آن زندگی می کنید متفاوت است. اما می توان گفت که برای گذران زندگی در این کشور هر ماه بین 500 تا 800 یورو بودجه احتیاج دارید. 


 

آژانس مسافرتی نیلگون پارس گشت

دریافت آخرین اخبار و پیشنهادات

مشترک شدن در خبرنامه ما