ویزای شینگن

ویزای شینگن

ویزای توریستی
ویزای شینگن
کشورهای حوزه شنگن
کشورهای اروپایی
ویزای فرانسه
نیلگون پارس گشت-ویزای شینگن
نیلگون پارس گشت-کشورهای حوزه شنگن
نیلگون پارس گشت-کشورهای اروپایی
نیلگون پارس گشت-ویزای فرانسه

ویزای شینگن

بهترین راه برای سفر به کشورهای اروپایی و تجربه لحظات لذتبخش در قاره سرسبز و زیبای اروپا، استفاده از ویزای شینگن است که به شما اجازه می دهد با محدودیت کمتر و بدون نیاز به گذراندن زمان های زیاد در صف های طولانی به مجموعه متنوعی از کشورهای اروپایی سفر کنید. اگر قصد سفر به اروپا را دارید و این سؤال برایتان پیش آمده که چگونه ویزای شینگن بگیریم، این مطلب را تا انتها بخوانید. 

شینگن چیست؟

منطقه شینگن، منطقه ای شامل 29 کشور اروپایی است که محدودیت های مرزی بین خود را برای معامله های تجاری و یا رفت و آمد اشخاص حذف کرده اند. با داشتن ویزای یکی از این 29 کشور، می توانید بدون احتیاج به گرفتن ویزای کشور دیگر در این منطقه سفر کنید. مشخص است که قوانینی هم در این زمینه وجود دارد که باید آنها را رعایت کنید.
کشورهای عضو شینگن پذیرش افراد را با وسواس و دقت زیادی انجام می دهند و همه آنها قوانین یکسانی برای مقابله با وقوع جرم و تقویت سیستم قضایی دارند. 

کشورهای حوزه شینگن

به احتمال زیاد این پرسش برایتان پیش آمده که کشورهای حوزه شینگن کدامند؟ در پاسخ باید گفت که آلمان، فرانسه، اتریش، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، هلند، بلژیک، مجارستان، سوئیس، سوئد، دانمارک، لهستان، نروژ، یونان، فنلاند، جمهوری چک، اسلوونی، لوکزامبورگ، استونی، ایسلند، کرواسی، اسلواکی، لیختن اشتاین، لیتوانی، بلغارستان، لتونی، لاتویا و مالت، کشورهای عضو شینگن را تشکیل می دهند.

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن، مجوز سفر بدون محدودیت به 29 کشور اروپایی است که در بالا نام آنها را آوردیم. ویزای شینگن به طور معمول برای سفرهای توریستی، ملاقات با خانواده، اقامت کوتاه مدت، درمان بیماری و یا سفرهای تجاری که زیر 90 روز به پایان می رسند، برای متقاضیان صادر می شود. توجه داشته باشید که باید از کشوری که می خواهید اقامت طولانی تری در آن داشته باشید، یا اولین ورودتان به منطقه شینگن از مرزهای زمینی یا هوایی آن است، درخواست کنید. اعتبار ویزای توریستی شینگن به طور معمول 30 روزه است، اما ویزاهای چند بار ورود امکان استفاده تا 5 سال را دارند. 
 

انواع ویزای شینگن

ویزای شینگن، با توجه به هدف شما از سفر، مدت اعتبار ویزا، و یا تعداد ورود به کشورهای منطقه شینگن، به انواع A، B، C و D طبقه بندی می شود که در ادامه شرایط هر یک را برایتان توضیح می دهیم:

ویزای شینگن نوع A

در صورتی که قصد دارید به کشوری خارج از منطقه شینگن سفر کنید ولی باید پرواز خود را در یکی از فرودگاه های این منطقه عوض کنید، لازم است ویزای شینگن نوع A را دریافت کنید. دقت کنید که با این ویزا اجازه ورود به خاک کشور عضو شینگن را نخواهید داشت. 

ویزای شینگن نوع B

ویزای شینگن نوع B برای سفرهای کوتاه تر از 5 روز صادر خواهد شد. 

ویزای شینگن نوع C

این نوع ویزا بر اساس هدفی که از سفر به منطقه شینگن دارید صادر می شود و در واقع ویزای کوتاه مدت با اعتبار 90 روز محسوب می شود و تا 6 ماه معتبر خواهد بود. ویزای شینگن نوع C با توجه به نوبت های ورود شما به کشورهای شینگن به سه گروه تقسیم می شود:

- ویزای شینگن یک بار ورود: با این ویزا فقط یک بار اجاره دارید به منطقه شینگن وارد شوید و بعد از خروج، باطل خواهد شد. زمان اقامت شما در این ویزا اهمیتی ندارد و حتی اگر کمتر از 90 روز در کشورهای شینگن اقامت داشته باشید، برای ورود دوم باید ویزای دیگری دریافت کنید. 

- ویزای شینگن دو بار ورود: با این ویزا دو بار اجازه خواهید داشت که به کشورهای شینگن سفر کنید. بعد از دومین خروج از این منطقه، اعتبار ویزای شما به اتمام خواهد رسید. 

- ویزای شینگن چند بار ورود: ویزای شینگن چند بار ورود برای هر تعداد سفری که در مدت 90 روز و در عرض 6 ماه انجام بدهید، اعتبار خواهد داشت. 

ویزای شینگن نوع D

ویزای شینگن نوع D با نام ویزای ملی کشورهای شینگن هم شناخته می شود. این ویزا اعتبار بلند مدت دارد و برای افرادی که قصد دارند بیشتر از 90 روز (تا یک سال) به این منطقه سفر کنند، صادر می شود. بنابراین، اگر قصد شرکت در دوره های آموزشی و پژوهشی را دارید، هدفتان از سفر دیدار با خانواده است، و یا برای انجام دوره درمانی سفر می کنید، این نوع ویزا برای شما صادر خواهد شد. 
 

کشورهای حوزه شینگن

شرایط اخذ ویزای شینگن

برای اطلاع از شرایط اخذ ویزای شینگن باید اطمینان حاصل کنید که آیا شرایط و فاکتورهای ضروری برای گرفتن ویزا را دارید یا خیر. شرایط مهم گرفتن ویزای اروپا در منطقه شینگن شامل موارد زیر می باشد:

- مدارک شناسایی متقاضی
- شرایط سنی. سفارت کشورهای اروپایی درباره اشخاص مجرد زیر 30 سال که تا به حال به اروپا سفر نکرده اند، حساسیت بیشتری به خرج می دهند.
- تاریخچه سفرهای قبلی
- موجودی حساب ویزای شینگن و تمکن مالی که به معنای در اختیار داشتن بودجه معینی برای پوشش هزینه های سفر است.

 

مراحل درخواست ویزای شینگن

برای گرفتن ویزای شینگن، اول از هر چیز باید بدانید که با توجه به هدف سفرتان اعم از کاری، تفریحی، تحصیلی، ملاقات با خانواده و غیره، به چه ویزایی نیاز دارید. پس از آن باید کشور مقصد خود را مشخص کرده و از طریق سفارت یا کنسولگری کشور مقصد برای گرفتن ویزا اقدام کنید. در شرایطی که قصد دارید به بیشتر از دو کشور اروپایی عضو شینگن مسافرت کنید، باید ویزا را از کشوری که مدت بیشتری در آن اقامت خواهید داشت بگیرید. اما اگر مدت زمان ماندن شما در هر کشور مشخص نیست، باید درخواست ویزای شینگن را به سفارت اولین کشور شینگن که وارد خاک آن می شوید، بدهید. 
بعد از ارائه درخواست ویزا، باید از سفارت کشوری که قصد سفر به آن را دارید به صورت آنلاین وقت بگیرید. سپس، فرم درخواست ویزا را دانلود کرده و آن را به دقت تکمیل کنید. این فرم باید در دو نسخه پرینت شده و هر دو را امضا کنید. 

مدارک  مورد نیاز ویزای شینگن

برای گرفتن ویزای شینگن باید مدارک لازم را از پیش آماده کنید. این مدارک به طور کلی شامل مدارک شناسایی، فرم درخواست ویزا، پاسپورت، دو قطعه عکس رنگی در اندازه 3 در 4، رزرو بلیط رفت و برگشت، بیمه سفر، مدارک اثبات محل اقامت و پشتوانه مالی طی سفر می باشد. ممکن است برخی سفارت ها مدارک جانبی دیگری هم از شما بخواهند که بهتر است از پیش نسبت به آنها اطلاع داشته باشید. 

زمان درخواست ویزای شینگن

بهترین زمان برای درخواست ویزای شینگن، بین 3 ماه تا حداقل 15 روز پیش از شروع سفر است تا فرصت کافی برای انجام مراحل دریافت ویزا را داشته باشید. 

هزینه ویزای شینگن

هزینه انواع مختلف کوتاه مدت ویزای شینگن برای افراد بزرگسال 80 یورو می باشد. این هزینه برای کودکان بین 6 تا 12 سال 40 یورو است و برای کودکان زیر 6 سال هم هزینه ای نداشته و رایگان می باشد. 
هزینه دریافت ویزای بلند مدت برای تحصیل یا کار، درست مثل هزینه ویزاهای کوتاه مدت شینگن است. بد نیست بدانید از آنجا که همه کشورهای عضو شینگن از قوانین یکسانی پیروی می کنند، قیمت ویزای شینگن در همه آنها به یک اندازه است و فقط احتمال دارد استثنائاتی در این زمینه وجود داشته باشد. 
البته مبلغی که ذکر کردیم فقط هزینه اخذ ویزای شینگن است و به غیر از آن هزینه های دیگری هم مثل هزینه خدمات کارگزاری های گوناگون در ایران که نماینده سفارت ها هستند و کارهای مربوط به درخواست ویزا را انجام می دهند، در نظر بگیرید. 

دلایل رد شدن ویزای شینگن

با وجود آگاهی از همه مراحل برای گرفتن ویزای شینگن، ممکن است درخواست شما به دلایل مختلفی رد شود که در ادامه به مهم ترین آنها اشاره می کنیم:
- عدم ارائه توضیحات کافی درباره هدفتان از سفر و اقامت
- قانع نشدن آفیسر پرونده درباره دلیل سفر و بازگشت قطعی شما پیش از اتمام اعتبار ویزا
- عدم ارائه برنامه مشخص سفر
- ارائه ندادن دلایل کافی برای اثبات بازگشت به کشور مبدأ
- کافی نبودن مدارک مالی از جمله گردش مالی یا تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه های سفر
- تحویل ندادن مدارک درست در زمینه اقامت
- سابقه مجرمانه در زمان گذشته یا حال
- پاسپورت نامعتبر یا مخدوش 
- ارائه مدارک نادرست یا جعلی

اما اگر ریجکت شدید و اطمینان دارید که مدارک درست هستند یا نواقص مدارک خود را برطرف کرده اید، می توانید یک بار دیگر برای رفع ریجکتی ویزای شینگن اقدام کرده و درخواست ویزا را دوباره ارائه بدهید. برای این کار باید نامه ریجکتی که توسط سفارت برایتان ارسال شده را بخوانید تا دلیل رد شدن درخواست ویزای شینگن را بدانید. پس از آن می توانید برای رفع ریجکت ویزای شینگن اعتراض نمایید. 

مصاحبه ویزای شینگن

یکی از مراحل مهم گرفتن ویزای شینگن، مصاحبه آن است. در مصاحبه ویزای شینگن باید به سؤالات جواب صادقانه بدهید و مصاحبه کننده را متقاعد کنید که هدفتان از سفر به کشورهای شینگن چیست و شرایط لازم برای گرفتن ویزا را دارید. همه جواب های شما توسط سفارت یا کارگزاری آن بررسی شده و سپس تصمیم لازم برای صدور ویزای شینگن گرفته می شود. در زیر اصلی ترین سؤالات مصاحبه ویزای شینگن را برای شما آورده ایم:

- ملیت شما چیست؟
- محل سکونت شما کجاست؟
- آخرین مدرک تحصیلی شما چیست؟
- تا به حال به چه کشورهایی سفر کرده اید؟
- وضعیت گردش مالیتان به چه صورت است؟
- آیا پیش از این به کشورهای عضو شینگن سفر کرده اید؟
- آخرین سفر خارجی شما مربوط به چه زمان و مکانی بوده است؟
- آیا دوست یا عضوی از خانواده شما در کشورهای عضو شینگن زندگی می کند؟

سوالات متداول ویزای شینگن

- چطور می توان برای دریافت ویزای چند بار ورود شینگن اقدام کرد؟

اگر سابقه دریافت حداقل سه ویزای شینگن را دارید، می توانید ویزای چند بار ورود شینگن را با اعتبار یک سال بگیرید. 

- برای اخذ ویزای توریستی شینگن، ارائه تمکن مالی لازم است؟

بله. به هر حال باید توانایی مالی لازم برای مدت اقامت در کشورهای اروپایی شینگن را داشته باشید و این تمکن مالی را ثابت کنید. 

- مراحل گرفتن ویزای شینگن چقدر زمان نیاز دارد؟

زمان لازم برای اخذ ویزای شینگن معمولاً حدود 15 روز است. اما گاهی اوقات این زمان ممکن است بین 30 تا 60 روز کاری بیشتر شود. 

- آیا با داشتن ویزای توریستی آلمان می توانم به کشورهای دیگر عضو شینگن سفر کنم؟

بله، طبق قوانین شینگن می توانید به تمام کشورهای عضو منطقه شینگن سفر کنید.
 

ارتباط با کارشناسان نیلگون پارس گشت

فهرست مطالب

  • ویزای شینگن
  • انواع ویزای شینگن
  • شرایط اخذ ویزای شینگن
  • سوالات متداول ویزای شینگن

درخواست وقت مشاوره

آژانس مسافرتی نیلگون پارس گشت

دریافت آخرین اخبار و پیشنهادات

مشترک شدن در خبرنامه ما